A szeptember 18-21. között tartandó Kelet-nyugati Átjáró a Balkán kulturális sokszínűségéről kíván évről-évre szélesebb perspektívájú képet nyújtani és helyet adni a párbeszédnek, amely elengedhetetlen feltétele annak, hogy Pécs városa a közvetítés terévé, jelentős európai kapuvárossá váljon.Az idei rendezvény a 2010-es kultúrfővárosi évben megrendezendő Balkán Világzenei Fesztivál és Zenei Vásár előkészítő rendezvénye. A rendezvényre belépők elővételben is vásárolhatók, országszerte a Ticketportal partnerirodáiban, valamint az alábbi weboldalon, ahol otthoni jegynyomtatás is választható.
A fesztivál részletes programja:
2008. szeptember 18-án Pécs, Sétatér
19.00 Fesztiválnyitó
A Vizin (Pécs) zenekar koncertje
A pécsi TANAC Néptáncegyüttes kísérőzenekaraként működik, de gyakran kísér más horvát nemzetiségi tánccsoportokat, énekkarokat, énekes lányokkal kiegészülve önállóan ad koncerteket, illetve tánctanító segítségével táncházakat tart. Repertoárjukon magyarországi horvát, horvát, szerb, makedón és bolgár dallamok szerepelnek. A zenekar számos fesztivál nyertese, díjazottja, kiválóan minősült együttes. 2007-ben a Népművészet Ifjú Mestere-Díjban részesültek.
Az együttes tagjai: Vizvári Zoltán Ákos - prímtambura, baszprím, "samica", makedón és bolgár tambura, Szabó Milán - terctambura, baszprím, tapan, Horváth Zsombor – hegedű, Bality Szilveszter – kontra, Horváth Márton – nagybőgő, Mészáros László – harmonika
20.00 Yakaza Ensemble (Törökország)
A tradicionális török és belső-ázsiai zenei világból merítő isztambuli zenekar először jár Magyarországon. Tagjai között találunk zenekutatót és képzőművészt is. Koncertjüket egyedülálló felvételeket is bemutató vetítés avatja multimediális élménnyé. A koncert a Kelet-Nyugati Átjáró rendezvénysorozat nyitónapjának kiemelkedő eseménye.
Az együttes tagjai: Fakih Kademoğlu – ney síp, Eray Düzgünsoy – rebab, tar, Hakan Okkır – tombak, bendir, Ceren Erendor – cselló
21.00 Balogh Kálmán Gipsy Cimbalom Band (Magyarország)
Balogh Kálmán sokirányú zenei érdeklődése hívta életre a Gipsy Cimbalom Band-et. Zenésztársai egytől-egyig hangszerük mesterei, akik a legvirtuózabb szólókra is képesek. Koncertjeiken sokféle kultúra sokféle zenéje megszólal, ez lehet az egyik ok, amiért nemcsak Magyarországon, de külföldön is nagyon közkedvelt és foglalkoztatott a zenekar. Zenéjüket nyugodt szívvel nevezhetjük világzenének a szó szoros értelmében, hiszen repertoárjukban megfér egymás mellett a magyar autentikus népzene, csakúgy, mint a spanyol flamenco muzsika, vagy akár a különböző balkáni népzenék. A zenekari felállás sem a megszokott, hiszen a hagyományosnak mondható hegedű, cimbalom, nagybőgő összeállítást trombita, szaxofon és gitár egészíti ki. A zenekar lebilincselő színpadi játékából árad a muzsikálás öröme, amely a közönséget is magával ragadja.
A nap esőhelyszíne: Zenepark
A rendezvény e napja ingyenesen látogatható
szeptember 19-én Pécs, PTE ÁOK Aula
20.00 CimbaliBand (Magyarország)
Aki látta már Kusturicától a Macskajajt, vagy hallotta a Taraf de Haidouksot, a Boban Markovic Orkestart, annak nem lesz idegen a CimbaliBand muzsikája sem. Dallamaik nagy része Románia, Magyarország, Bulgária, Makedónia, Szerbia, Horvátország területéről származik. A CimbaliBand nem egy átlagos népzenei csapat, amely egy a sok, már hangzásában megszokottak közül. A balkáni zenét hallottuk már nagyon autentikusan, nagyon populárisan, nagyon fúvósan, nagyon pengetősen, de a cimbalom-harmonika fúziójú hangszerelés, mint balkán-projekt, úttörő jellegű formáció. Kevéssé folkfaló füleknek is befogadható, táncolható, közönségbarát, de egyúttal művészi színvonalú világzenei őrületről van szó, melyben fő szerepet kap a ma már hungarikummá avanzsált cimbalom.
Az együttes tagjai: Unger Balázs – cimbalom, Wertetics Szlobodan – harmonika, Boda Gellért – hegedű, Rodek Krisztián– tamburabrácsa, Pataj Péter – nagybőgő, Unger Gergő – basszusgitár, Szita Eszter – ének
21.00 Ivo Papasov & His Wedding Band (Bulgária)
Első ízben látogat Pécsre Ivo Papasov, a klarinét és a tört ritmusok utolérhetetlen virtuóza feleségével, Maria Karafizieva énekesnővel, hogy régi barátaikból verbuvált lakodalmi bandájukkal megrengessék e kies városka sokatpróbált falait. A hazájában, Bulgáriában nemes egyszerűséggel csak "Aga"-ként, azaz Mesterként emlegetett Ivo Papasov, bámulatos tehetsége révén olyan karriert futott be, mint csak kevesen az autentikus zene újkori történetében. 1974-ben alapított Trakija nevű együttesével – amelynek tagjai most Pécsre is elkísérik őt – talán a legtöbbet tették azért, hogy a balkáni muzsika világszerte az indulatból elkövetett életöröm, az igaz szerelem és a kifürkészhetetlenül furfangos ritmika szinonímájává váljon. A cigány és török felmenőkkel büszkélkedő zenész a török határ közelében született és már gyerekként a legkeresettebb mennyegzői muzsikusnak számított. Az ősi trák zenei hagyományt a környező balkáni népek zenéjével, majd később a progresszív rock és a kortárs jazz invenciózus irányzataival ötvöző Ivo nevéhez fűződő stílus az első volt azok közül, amelyet a világ vezető zenekritikusai (a New York Times-tól a DownBeat magazinig) "balkáni világzeneként" kezdtek el számontartani. Frank Zappa, Papasov egykori laboránsa szerint: zenés ébresztőként alkalmazva Ivo lakodalmasát, tartós és átfogó változás idézhető elő még a legmegrögzöttebb csúcsvezető tudatában is. A koncert látogatását azonban nem csak a Kajmán-szigeteken bejegyzett offshore-turkálók igazgatótanácsi tagjainak ajánljuk, hanem mindenkinek aki szereti. Aztán, hogy a sűrű tempóknak és a magas frekvenciaszámnak köszönhetően mi adja meg magát előbb: a közönség vagy a POTE Aula falai – meglátjuk. Egy azonban bizonyos: Papasovék hetedhét országra szóló lakodalmat csapnak (ásó-kapa-klarinét), mi pedig boldogan élünk, mígcsak a lábunk bírja.
Az együttes tagjai: Ivo Papasov – klarinét, Maria Karafizieva – ének, Matyo Dobrev – kaval, Ateshghan Yuseinov – gitár, Nesho Neshev – harmonika, Vasil Mitev – billentyűk, gadulka, Salif Ali – dobok
22.30 Besh o droM (Budapest)
A Besh o droM ma már nemcsak Magyarország kihagyhatatatlan buli- és fesztiválzenekara, hanem rangos fesztiválok állandó vendége, így a Balkán Világzenei Fesztivál is nehezen lenne elképzelhető nélkülük. Az 1999-ben alakult zenekar viharos sebességgel robbant be a köztudatba: világzene kategóriában első albumuk (Macsó hímzés, 2000) platina-, a második (Nekemtenemmutagatol!, 2002) és a harmadik (GyÍ!, 2004) pedig aranylemez lett. 2005-ben jelentkeztek Ha megfogom az ördögöt című lemezükkel, s a banda (nevük jelentése lovári nyelven: 'Lovagold meg az utat!') azóta is saját útját járja. Semmivel sem összetéveszthető hangzásviláguk stílusteremtőnek bizonyult. A különböző kelet-európai és balkáni kultúrákból kiemelt népzenei elemek tudatos ötvözete találkozik saját dallam- és ritmusvilágukkal, kel új életre, és alkot önálló egységet. Sikereiket bizonyítja, hogy világszerte mindenhol nagy várakozással fogadják a zenekart, 2004-ben 35 ezer ember előtt léptek föl a Montreal Jazz Fesztiválon, a sajtóban megjelent kritikák alapján pedig őket választották a fesztivál legjobb zenekarának.
2008. szeptember 20., szombat
Pécs, PTE ÁOK Aula
20.00 A NeoFolk zenekar (Pécs) koncertje a Magyar Állami Népi Együttes táncosainak közreműködésével
A NeoFolk zenekart 2005-ben létrehozó muzsikus-szerzőpáros, Bonyár Judit és Hűvösvölgyi Péter munkásságát saját szerzemények, népdalátiratok és versmegzenésítések mellett színházi és tánc produkciók létrehozása jellemzi. Piaf két arca című zenés darabuk évek óta több színházban is látható. Weöres Sándor verseinek megzenésítéseiért 2007-ben Kaleidoszkóp-díjat kaptak. Ebben az évben a Magyar Állami Népi Együttes számára készítettek kortárs néptánc zenét, ami az augusztus 17.-én Budapesten megrendezett nagyszabású Euro-Modern Néptánc Grand-Prix nemzetközi versenyen került bemutatásra. A Tavasz, tavasz című versenyszám a Népi Együttes táncosainak közreműködésével az idei Balkán Világzenei Fesztiválon a pécsi közönség számára élőben is látható lesz. Mihályi Gábor, az Állami Népi Együttes művészeti vezetője és Harangozó Gyula-, EuróPAS-díjas koreográfusa erre az alkalomra a NeoFolk több dalára is készített tánckoreográfiát.
Az együttes tagjai: Bonyár Judit – ének, cselló, tilinkó, Hűvösvölgyi Péter – gitárok, mandolin, dobprogram, sampler, Tóth "Csüli"Zoltán – zarb, jembe, derbuka, cinek, dob, shaaker, csörgődob, Gáspár József – szaxofon, furulya, trombita, ének, ütőgardon, szájdoromb
Közreműködnek: Varga Anikó – oboa, angolkürt, Hoffmann László – nagybőgő, furulyák, Zajzon Tamás – gitár, mandolin,ének, Balogh Balázs – ütősök
21.00 Esma Redzepova (Macedónia)
A cigányok királynőjének nevezett Esma Redzepova a macedón zenei kultúra emblematikus alakja. Gazdag repertoárral rendelkező erőteljes, szenvedélyes hangú énekesnő. Esma Redzepova 1962-ben Skopjéban született. Édesapja cipőtisztításból tartotta el a családját, és a kis Esma cipelte a tisztítószeres ládáját. Tizennégy éves volt, amikor 1976-ban egy tehetségkutató versenyen felfigyelt rá az ismert szerző Stevo Teodosievski. Fényes jövőt jósolt a kislánynak, és magával vitte Belgrádba. Aztán hét év múlva összeházasodtak, és Stevo haláláig, 1997-ig együtt éltek és dolgoztak. Mivel Esmának nem lehetett gyereke, örökbe fogadtak 47 árvát és utcagyereket. Készítettek több tucat lemezt, meghódították a világot, és alapítottak közösen egy zeneiskolát. Esma Redzepova pályafutása során rengeteg díjat nyert már, kitüntette az UNICEF, és 2002-ben Nobel Béke-díjra jelölték. Hazájában van már 2 platina- és 8 aranylemeze. Számtalan koncertje közül sokat humanitárius célból tart. Esma Redzepova a mai napig a csúcson van, és férje, Stevo zenekarával az Ensemble Teodosievski-vel dolgozik együtt. Ő vitte sikerre a közismert Chaje shukarije című dalt is. Szenvedélyes hangja kíséri az együttesben megjelenő hangszereket: a harmonikát, klarinétot, trombitát, derbuka-t és bőgőt.
Az Ensemble Teodosievski tagjai: Simeon Atanasov, Elvis Huna – harmonika, Tasko Grujovski – nagybőgő, Zekiroski Sami – klarinét, Zahir Ramadanov – trombita, Elema Rasidov – derbuka
22.30 Balkan Fanatik (Magyarország)
A Balkan Fanatik mesteri módon ötvözi a szintipopot, a hiphopot, a kortárs elektronikus tánczenéket Dél-Európa népzenei hagyományával. Szédítő tempó, ellenpontos négyötödök, rhythm & blues, csujogatás, tekerőlant és vocoder – mindez tökéletesen megfér egymás mellett a Balkan Fanatik varázsos zenei vegykonyhájában. A 2002- ben alakult együttes tagjai több évtizedes zenei múlttal a hátuk mögött döntöttek úgy, hogy műfaji és stílusbeli határokat átlépve Balkan Fanatik néven egyesítik zenei elképzeléseiket. Yorgosz Tzortzoglou már 30 éve zenél, s mindig is népzenei alapokkal dolgozott, a Barbaro-nak, valamint a Gépfolklórnak volt a vezetője. Az ő ötlete volt, hogy a Lepés Gábor (Lepe) - Ákos, Pierrot és a Ganxsta Zoli és a Kartel producertársa és hangmérnöke - által képviselt elektronikus zenét elegyítsék népzenei elemekkel. Mivel a népzenei elemek főleg keletiek, balkániak, így lett a zenekar neve Balkan Fanatik. A Balkan Fanatik debütáló albuma a 2004-es év legjobb World Music lemeze lett, valamint megkapta a Kulturális Minisztérium Bezerédj-díját.
2008. szeptember 21., vasárnap
Pécs, PTE ÁOK Aula
20.00 Paizs - Cserepes Ipomea (Magyarország)
Az Ipomea zenei műhely, különböző kultúrák elképzelt találkozásainak színhelye.
Az itt létrejövő virtuális zenei közegben olyan egymástól térben és időben távol eső dolgok kerülnek kapcsolatba, mint például az archaikus folklór és napjaink elektronikus zenei gyakorlata. Cserepes Károly, az Ipomea zeneszerzője, hangszerelője és keyboard-játékosa a fenti elképzelést valósítja meg korábbi munkásságában is. A 80-as években a Vízöntő együttes egyik szerzőjeként, majd a Sebestyén Mártának, Szörényi Leventének és Hobónak írt saját LP-ken és későbbi szerzői lemezein is (Danubian trances, Ipomea), természetesen az adott kor technikai lehetőségei között. Paizs Miklós, az Ipomea szövegírója, énekes frontembere és trombitása. Neve leginkább a Korai Öröm zenekarral fonódott össze, amelynek 12 éve a tagja. Kalandos munkássága során gyakorlatilag körbejárta a zenei stílusokat: kísérleti zene, pop, "alternatív", etnorock, opera, színházi zene. Húsz éve döntött úgy, hogy nem fog népzenével foglalkozni. Másképp alakult.
Az Ipomea-műhely további tagjai: Dudás Zsombor – dob, H. Magyar Kornél – mrgandam, percussion, Huszár Mihály – bass, Vági Tamás – kürt, Herczig Balázs – sound
21.30 Fanfare Ciocarlia (Románia)
Az évtizedek során patinássá érett aranyfogairól és hanyag eleganciával kikalapált tubáiról ismert rezesbanda a romániai Zece Prajini falucskából kelt útra, hogy rövid idő alatt a világzenei fesztiválok legkeresettebb zenekarává nője ki magát, és Los Angeles-től Pécsig fújja a balkáni pacsirta egzaltált énekét. Lemezeik folyamatosan az európai világzenei listák élvonalában végeznek és olyan világhírű előadókkal dolgoztak együtt mint Jony Iliev, Esma Redzepova, a Taraf De Haidouks, a Transglobal Underground vagy MITSOU, azaz Miczura Mónika. A hagyományos moldovai roma muzsikába szőtt török, bolgár és macedón dallamok között mostanában olyan csemegékkel is igyekeznek megdobogtatni a yuppie-k pészmékerét mint a "Born To Be Wild" nehézréz átirata, amely a Borat című film zenei betéteként vált ismertté az unokák körében. A táncosléptű lacipecsenyések és a globálisan érzékeny Hollywood-i sztárfilmesek közös kedvencei 2006-ban még a BBC világzenei díját is világjáró Dacia-juk csomagtartójába vághatták. 2008 szeptemberében pedig arra kíváncsiak, hogy vajon a pécsi közönség tud-e úgy táncolni, ahogy ők "fütyülnek".
A Balkán Világzenei Fesztivál nyitónapján a részvétel ingyenes
A további napok koncertjei a napijegy: 1500 Ft, a három napos bérlet (19-21-ig): 4.000 Ft
Kapcsolódó weboldalak:
http://www.oroksegfesztival.hu
http://www.pecsikult.hu
http://www.keletnyugati.hu